16 września odbył się II Olenderfest – Festiwal Powideł Olenderskich, zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej ze wsparciem POPPS oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu „Działaj Lokalnie”.
Uczta dla uszu, oczu i podniebienia – bo tak można nazwać wydarzenie – odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Jastrzebcem” w Przejmie, gm. Iłów, gdzie tradycja olenderska kultywowana jest od lat, a jego gospodarze chcą inspirować i prowadzić działania edukacyjne wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży w sposób nieszablonowy i interesujący. Właśnie dzięki takiemu podejściu podczas wydarzenia można było obejrzeć pokaz wyplatania płotu łozinowego, dwie wystawy wypożyczone ze współpracującego ze stowarzyszeniem Muzeum Mazowieckim w Płocku – „Osadnictwo Olenderskie na Mazowszu” i „Ludzie Wisły”, oraz wystawę „Zaczęło się od sierpa”, pokazującą rozwój metod i narzędzi do zbioru zbóż.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz wyplatania ćwiartkowego kosza, tzw. „kipy” przez 90-letniego Jana Kordalewskiego, który kosze „grodzi” od 70 lat, ale podczas Festiwalu był to jego pierwszy w życiu pokaz publiczny.
Przez cały czas intensywnie oblegane było również stoisko z warsztatami stolarskimi, prowadzonymi przez Jarosława Kaczana z warsztatu stolarskiego „OLENDER”.
Uczestnicy mogli skosztować potraw z oryginalnego menu, w skład którego weszły takie potrawy jak siake fusier, sytocha, porka, pieczywo orkiszowe, sery, cydr.
Oprawę muzyczną zapewniły dwa genialne zespoły grające muzykę ludową: „Zawołany Skład Weselny – Kapela Niwińskich” oraz „Grzybowianki”
Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z wydarzenia.
Tekst i fot. Małgorzata Kazur