Twórcy wideo na start

Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego od początku powstania dba o rozwój wiedzy i umiejętności swoich członków i aktywnych organizacji.

Tym razem, pod nazwą szkolenia „Praktyczna obsługa nowych mediów elektronicznych”, które odbyło się w dniach 7-8 lipca, kryło się najprościej mówiąc mówiąc tworzenie, montaż i edycja wideo.

Warsztat poprowadził Łukasz Szczepańczyk, trener z zakresu technologii w komunikacji i promocji, Prezes Stowarzyszenia Inkubator Kreatywności Społecznej oraz Latarnik Polski Cyfrowej.

Na wstępnie podzielił się z uczestnikami swoimi spostrzeżeniami na temat pożądanych cech osoby chcącej kręcić amatorskie filmy. Pokazał kilka przykładów filmów, w tym reklamowych, na których warto się wzorować, gdyż zyskały dużą popularność,
a nawet były nagradzane przez profesjonalistów.

Zrobienie dobrego amatorskiego filmu, którego twórca nie obawia się negatywnych komentarzy i nie ma cienia wątpliwości czy upublicznić go, czy też nie, wydawać się może trudne. Jednak, jak powiedział Szczepańczyk, a z czym wkrótce zgodzili się uczestnicy szkolenia – najważniejszy jest pomysł, umiejętności można nadrobić. Krzysztof Gonciarz (stworzył strony na Facebooku, które zebrały ponad 300 tysięcy polubień, jego filmiki oglądano ponad 100 milionów razy, jego kanały mają ponad 250 tysięcy subskrybentów, a książki nieźle się sprzedają), w jednym ze swoich filmików doda jeszcze, że robić coś dobrze, to robić to odpowiednio długo. Gonciarz z amatora zmienił się w profesjonalistę. Okazuje się, że trzeba chcieć i wykonać pierwszy krok.

Ośmieleni uczestnicy poznali więc m.in. tajemnice content marketingu, zasady story telling, rodzaje i formaty wideo oraz trendy
w wideo. Wiedzą już czym jest vine, viral czy webinar. Zdają sobie sprawę, że należy rozróżniać streaming dla smarfonów od tego dla komputerów. Liznęli nieco wiedzy na temat ciasteczek, oczywiście nie tych do jedzenia, a do śledzenia. Trudności nie będzie już im sprawiać konwersja (np. pliku pdf na jpeg). Wiedzą jaki format pliku graficznego wybrać dla loga swojej organizacji, jak umieścić filmik w internecie i jak go wypozycjonować.

Oczywistością jest dla nich, że montaż filmu bez myszy komputerowej się nie obędzie, a im dłuższe filmy chcą robić i im szybciej je montować, tym lepszy przyda się komputer. Żeby teorię przekuć w praktykę każdy uczestnik pracował na swoim komputerze. Poznawszy programy do edycji filmów dokonywał w swoim wideo szybkich poprawek, by np. zwolnić go lub przyspieszyć, doświetlić, nałożyć sepię, zamazać twarz lub rejestrację samochodu czy uczynić film czarno-białym.

Dzięki bardzo pomocnemu i cierpliwemu trenerowi łatwiej było zrozumieć jak nakładać na siebie, wyciszać i wyłączać ścieżki audio i wideo, jak wstawiać zdjęcia, przesuwać i zamieniać klatki filmu.

Jeśli do tego wiesz przy pomocy jakiego mikrofonu nagrywa się wywiady, a jaki nadaje się do nagrywania przyrody, jak dobrać oświetlenie do panujących wokół warunków oraz jaką muzyką dopełnić film (nie narażając się na ryzyko złamania praw autorskich) to jesteś prawie w domu. Bo oczywista – kręcić wideo obecnie może każdy, nawet aparatem fotograficznym i już smartfonem, ale bez chęci i kreatywności się nie da. Jeśli zaczniesz, to przy pomocy trenera, inteligentnego programu czy za głosem własnej ciekawości, dalej już pójdzie. Jeśli złapiesz bakcyla – robienie amatorskich filmów może być świetną zabawą. Być może kariera You Tube’ra przed Tobą…

Szkolenie mogło się odbyć dzięki środkom pozyskanym z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2017 na projekt pn. ”Rozwój Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego i jego organizacji członkowskich”.

Justyna Marciniak

Leave Comment

Skip to content